Szkodliwość wyrobów zawierających azbest
Pył azbestowy jest uważany za jedno z najbardziej szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Pył ten przedostaje się do powietrza w wyniku korozji wyrobów zawierających azbest i ich obróbki mechanicznej.
Wdychanie pyłu azbestowego może stać się przyczyną chorób układu oddechowego i krwionośnego:
• pylicy azbestowej (azbestozy),
• chorób opłucnej lub osierdzia,
• nowotworów złośliwych: raka płuc, raka oskrzeli, międzybłonniaka opłucnej lub otrzewnej,
• przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli.
Zachorowania mogą dotyczyć osób narażonych na kontakt z pyłem azbestowym zawodowo, a także osób postronnych przebywających w zanieczyszczonym środowisku. Na występowanie i rodzaj zachorowania wpływa rodzaj azbestu, wymiary tworzących go włókien i ich stężenie oraz czas trwania narażenia.
Przyjmuje się, że wszystkie rodzaje azbestu są rakotwórcze. Największe zagrożenie dla organizmu ludzkiego stanowią włókna respirabilne, to znaczy takie, które mogą występować w trwałej postaci w powietrzu i przedostawać się z wdychanym powietrzem do pęcherzyków płucnych. Stwierdzono, że ryzyko zachorowania wzrasta wielokrotnie w przypadku osób narażonych na kontakt z pyłem azbestowym i dodatkowo palących papierosy.
Zgodnie z literaturą przedmiotu, przeprowadzenie jednorazowo prac rozbiórkowych polegających na usuwaniu płyt azbestowo-cementowych na wolnym powietrzu nie stanowi zagrożenia wystąpienia patologii azbestozależnych. Największe stężenie włókien azbestowych stwierdzono natomiast podczas prac prowadzonych wewnątrz pomieszczeń, polegających na usuwaniu wyrobów miękkich (sznury izolacyjne, ścianki działowe).
Pył azbestu obecny w powietrzu jest niewidoczny dla oka. Badania identyfikacyjne, ilościowe i jakościowe wykonują specjalistyczne laboratoria wykorzystując właściwy sprzęt i metody badawcze. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń pyłów zawierających azbest wynoszą:
• frakcja wdychalna (frakcja aerozolu wnikająca przez nos i usta, która po zdeponowaniu w drogach oddechowych stwarza zagrożenie dla zdrowia) – 0,5mg/m3,
• włókna respirabilne – 0,1wł/cm3.
Azbest jest groźny dla zdrowia, gdy unosi się w powietrzu i jest możliwość wdychania jego włókien. Dopóki włókna nie są uwalniane do powietrza i nie występuje ich wdychanie, wyroby zawierające azbest nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.
Zagrożenie ze strony azbestu jest przez ludzi bagatelizowane ze względu na mikroskopijną wielkość włókien oraz długotrwały i utajony rozwój choroby. Przez długi okres czasu choroba może się nie ujawniać – pierwsze jej objawy mogą dać o sobie znać po okresie dwudziestu, a nawet czterdziestu lat od pierwszego kontaktu z pyłem azbestowym.
metryczka
Wytworzył: p.o. Kierownik Referatu Rolnictwa, Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska (20 maja 2021)
Opublikował: Magdalena Kobylarz (20 maja 2021, 13:04:41)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 581